Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/uhkslgen/public_html/yonetim/config.php on line 29
Ankada Tüp Bebek Merkezi / Kısırlık ve Tüp Bebek / Tüp Bebek (IVF)

Tüp Bebek (IVF)

Tüp bebek tedavisi profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması sonucu gerçekleştirilebilen bir süreçtir. Başarılı bir sonuca ulaşabilmek için bu tedavinin mutlaka Jinekolog (Kadın Hast. ve Doğum Uzmanı), Androlog (Üroloji Uzmanı), embriyolog, hemşire ve yardımcı personelden oluşan multidisipliner bir ekip çalışmasıyla yürütülmesi gerekmektedir.

Tedavi sürecini şu şekilde basamaklandırmak mümkündür.


Adım 1: Hekim- çift görüşmesi 


Adım 2: Stimülasyon tedavisi


Adım 3: Yumurta toplama işlemi

Hormonal tedavi sonrası belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar genel anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlem ile vajinal yoldan toplanır. Laboratuar ortamına alınan yumurtalar  mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanır.

Yumurta toplama işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için tıklayınız.


Adım 4:  Tüp bebek ya da microenjeksiyon

Laboratuvarda mikroskop altında değerlendirilerek uygun olan yumurtalar seçilmiş spermler ile döllenerek embriyo gelişimi için gözlem altına alınır.


Adım 5: Embriyo transferi

Tedavinin en kısa fakat en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Genellikle ağrı ve acı hissedilmeyen işlemde  çok nadir durumlarda anestezi kullanılmaktadır. Embriyo sayısına ve gelişimine, yaşa, geçmiş deneme sayılarına ve diğer pek çok parametreye göre OPU (yumurta toplama) sonrası 2-6. günler arasında gerçekleştirilmektedir.

Belirli bir olgunluğa erişmiş olan embriyo özel kataterler yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir.

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için tıklayınız.


Adım 6:  Transfer sonrası ilaç tedavisi

Transfer sonrası rahim içerisine tutunmanın desteklenmesi için ilaç tedavisi


Adım 7: Gebelik testi

Transfer yapıldıktan sonra, taze sikluslarda 12. Gün, dondurulmuş sikluslara 15. GünBeta HCG  ile gebelik testi yapılması önerilmektedir. 

Ankada Tüp Bebek Merkezi

Ankada Tüp Bebek Merkezi