Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/uhkslgen/public_html/yonetim/config.php on line 29
Ankada Tüp Bebek Merkezi / Kısırlık ve Tüp Bebek / Kısırlık

Kısırlık

İnfertilite (kısırlık) bir çift sorunu olarak değerlendirilip ele alınması gereken bir konudur. Bir çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan yeterli sıklıkta (haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine karşın bir yıllık sure zarfında gebelik oluşmaması durumu infertilite (kısırlık) olarak tanımlanmaktadır.

Hem erkeğe hem de kadına ait nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen infertilite bugün üreme çağındaki kadınların yüzde 10-15’ini etkilemektedir. İnfertilitenin ortaya çıkmasında kadına ve erkeğe bağlı faktörler  yüzde 40 oranlarında gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bazı hastalarda hem erkek, hem de kadına bağlı nedenler beraber izlenebilir.. Yapılan tüm araştırmalara rağmen bir grup çifte ise altta yatan neden saptanamayabilir. Tüm infertil çiftlerin yüzde 10’u altta yatan neden belli olmadığı için açıklanamayan infertilite grubuna girmektedir.

İnfertilite Nedenleri

Ankada Tüp Bebek Merkezi

Ankada Tüp Bebek Merkezi