Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/uhkslgen/public_html/yonetim/config.php on line 29
Ankada Tüp Bebek Merkezi / Kısırlık ve Tüp Bebek / Aşılama (IUI)

Aşılama (IUI)

Aşılama Nedir, Nasıl Uygulanır?

Aşılama yöntemi bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ve infertil (kısırlık) tanısı almış hastalara uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir.

Aşılama işlemi her ne kadar basit ve hızlı olsa da yine de her halükarda öncelikle doğal gebelik yollarının denenmiş olması tavsiye edilmektedir. Gebe kalmak istenen sürenin  üzerinden bir sene geçmiş ve halen olumlu sonuç alınamamış ise gerekli testlerin yapılarak aşılama yönteminin denenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşılama yöntemi oldukça basit ve günümüz teknolojilerine göre hemen hemen hiç ağrısız bir uygulama yöntemidir.

Aşılama Kimlere Uygulanabilir?

Aşılama işlemi yalnızca erkekte işlenebilecek özellikte sperm bulunan, kadında yumurta gelişiminde sorun olmayan hastalarda uygulanabilir. Bu nedenle infertil çift doktoru tarafında gerekli tetkik ve muayenenler yapılarak net şekilde değerlendirilmeli, aşılama tekniğinin uygunluğundan emin olunmalıdır. Sperm ve yumurta ile ilgili problemler mümkün olduğu kadar düzeltilmeye çalışılmalı ve tedavi başarısının maksimum düzeyde olması sağlanmalıdır. Çünkü olumlu sonuç alınamaması çiftlerde psikolojik sıkıntılara neden olabilir.

Yumurtlama fonksiyon bozukluğu (polikistik over hastalığı gibi), sperm hareket ve sayısındaki hafif düşüklük durumları, açıklanamayan infertilite olguları veya vajinismus gibi nedenlerden dolayı aşılama tedavisine başvurulabilir. Yumurta büyütmeye yönelik yapılan hormonal tedavi sonrası gelişen yumurtaya çatlatma iğnesi yaparak, meni veya spermin hazırlanıp rahim içerisine özel bir katater aracılığı ile bırakılması işlemi olarak tanımlanabilir.

Aşılama Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Aşılama işlemi öncesi uyulması gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Erkeğin sperminin etkili ve dölleyici olması için son 48 saat içerisinde sigara, alkol, uyuşturucu veya ilaç almaması gereklidir. Bu tarz maddeler spermin yapısını ve hareketliliğini etkileyebilir. Bunun yanında aşılama uygulanacak olan kadın hastanın vajinal bir enfeksiyon geçirmiyor olması, herhangi bir vajinal ilaç, krem veya losyon kullanmaması gerekmektedir.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama işlemi birkaç dakika süren ağrısız bir yöntemdir. Jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılan hastaya genel anestezi uygulamaya lüzum yoktur. Gerekli jinekolojik aletler kullanılarak rahim ağzı gözlenen hastada özel bir katater aracılığı ile rahim içerisine ulaşılır. Laboratuarda hazırlanmış olan sperm rahim içerisine enjekte edilir. Sperm ile yumurtanın kendiliğinden döllenerek rahime yerleşmesi amacı ile yapılan bu işlem sonucunda gebelik oranları % 20 civarına yükseltilebilir. İşlem sonrası 20-30 dakika dinlenme sonrası hasta normal hayatına devam edebilir. Herhangi olumsuz bir durum söz konusu olduğunda hasta hemen doktoruna başvurmalıdır.

İki kez aşılama denedikten sonra gebelik ve canlı doğum gerçekleşmeyen hastalar tekrar değerlendirilmeli, gerekirse tüp bebek tedavisine yönlendirilmelidirler.

Ankada Tüp Bebek Merkezi

Ankada Tüp Bebek Merkezi